Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Żywienie > Na cholesterol i na lepszą cerę. Kup za grosze i korzystaj do woli
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 22.04.2024 16:46

Na cholesterol i na lepszą cerę. Kup za grosze i korzystaj do woli

Olej z pestek dyni
Fot. Freepic

Zastosowanie oleju z pestek dyni jest ogromne i ma wiele właściwości prozdrowotnych. Przede wszystkim stabilizuje poziom cholesterolu, ale też działa antyoksydacyjnie i przeciwnowotworowo. Pozytywne właściwości oleju z pestek dyni wykorzystywane są również w kosmetyce, gdyż świetnie sprawdza się jako olej do masażu ciała, ale również wtedy, gdy nasze włosy są przesuszone.

 Olej z pestek dyni polecany jest również do skóry suchej, pękającej, łuszczącej się, gdyż nie tylko nawilża ją, ale również zapobiega stanom zapalnym. Jakie jeszcze jest zastosowanie olejku z pestek dyni i na co korzystnie wpływa?

Olej z pestek dyni ma mnóstwo właściwości prozdrowotnych

Choć o dyni znacznie częściej mówi się w kontekście kulinarnym, gdzie stosujemy ją w zupach, rozmaitych daniach czy ciastach, to warzywo dużą rolę odgrywa również w kwestii naszego zdrowia. Podczas uprawy dyni produktem ubocznym są nasiona dyni, stanowiące źródło tłuszczy roślinnych. Z tych pestek pozyskuje się olej dyniowy, który jest dobry do spożywania na zimno.

Olej z pestek dyni ma ogrom właściwości prozdrowotnych i cieszy się ogromnym powodzeniem w kuchni, kosmetyce, ale też medycynie. Bogaty jest w wartościowe kwasy tłuszczowe, witaminy oraz składniki mineralne. Pestki dyni zawierają w swoim składzie:

  • 37,8-45,4% tłuszczu,
  • 25,2-37% białka,
  • 11% węglowodanów,
  • 6% błonnika pokarmowego,
  • witaminy (kwas foliowy, niacyna, A, C i E),
  • składniki mineralne (cynk, magnez, sód, potas, wapń, miedź, żelazo, fosfor, mangan, selen).

Dzięki dużej zawartości  kwasów tłuszczowych nienasyconych (81 proc.) olej  pestek dyni obniża poziom złego cholesterolu, zapobiegając takim chorobom jak m.in. miażdżyca. Kwasy tłuszczowe zawarte w oleju pozytywnie działają też na układ nerwowy: pracę mózgu, koncentrację oraz pamięć.

olejek-rozmarynowy-w-butelce-z-roslinami-rozmarynu (1).jpg
Fot. Freepic
Znany piłkarz miał zakrzepy krwi w mózgu. 28-latek był w śpiączce Argentyna walczy z groźną chorobą. Pomoc ma nadejść z Polski

Olej z pestek dyni zmniejsza ryzyko zawału serca oraz udaru mózgu

Olej z pestek dyni jest dobry dla układu pokarmowego, gdzie działa toksycznie na pasożyty w organizmie. Olej z pestek dyni można też stosować w przypadku przerostu prostaty, ale też chorób dróg moczowych i schorzeń pęcherza. Usprawnia też przemianę materii i reguluje przemiany hormonalne.

Warto też dodać, że zawarte w nim fitosterole wpływają na stany zapalne w organizmie, szczególnie na choroby reumatyczne. Osoby regularnie zażywające olej dyniowy, mogą złagodzić swoje dolegliwości i stany zapalne w strukturach kostno-stawowych. Z kolei za sprawą znajdujących się w składzie oleju barwników karotenoidowych stosowanie oleju z pestek dyni zmniejsza też ryzyko zawału serca oraz udaru mózgu.

Olej z pestek dyni działa dobrze na włosy i cerę

Olejek z pestek dyni dobrze wpłynie też na włosy i cerę. Nałożony na włosy odżywi je, nada im blask oraz sprężystość, nawilży, ale też zmniejszy łamliwość oraz wypadanie. Dobrze zadziała na cerę, szczególnie gdy nasza skóra jest sucha, łuszcząca się oraz pękająca. Olej nie tylko nawilży cerę. Olej z dyni regularnie wmasowywany w problematycznych miejscach, może pomóc w walce z rozstępami, bliznami czy przebarwieniami.

Abyśmy mogli dobrze wykorzystać właściwości zdrowotne oleju, warto by dorośli pili po 1 łyżeczce oleju rani i wieczorem. Z kolei na twarz warto nanosić specyfik wieczorem, lub rano i wieczorem, dwa razy dziennie. Wystarczy jedynie rozprowadzić kilka kropel oleju na dłoniach, wykonując masaż. Z kolei w przypadku masażu antycellulitowego olej trzeba zmieszać z oliwą z oliwek lub olejem słonecznikowym.

Ceny oleju z pestek dyni zależą oczywiście od wielkości opakowania oraz jakości. Za butelkę o pojemności 500 ml można zapłacić od ok. 20 zł do nawet 100 zł.

Czytaj też: 

8 produktów na obniżenie cholesterolu. Koniecznie włącz je do diety!

Zdrowie Polaków ponad podziałami politycznymi. Nagrody Zaufania Złoty OTIS przyznane

Gdy zdrowe odżywianie staje się niezdrową obsesją. Czym jest ortoreksja?
 

Polecane