Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Rak Trzustki

Rak Trzustki

rak trzustki, nowotwór układu pokarmowego

Rak trzustki, zdrowie
10.04.2024 11:06 Przełomowe badania leku na raka trzustki. Znamy rezultaty

“Bezprecedensowe zdolności zwalczania komórek nowotworowych” wykazał eksperymentalny lek na raka trzustki. Tak twierdzą amerykańscy lekarze i naukowcy. Zbadana substancja powodowała kurczenie się komórek, nie uszkadzając również tych zdrowych. Lek kierunkuje się na onkogenną formę białek Ras, które powodują nawet jedną trzecią przypadków raka u ludzi.“Od ponad czterech dekad wiemy, że jest jedno konkretne białko Ras, o nazwie KRAS, które mutuje i wywołuje około 95 proc. wszystkich przypadków gruczolakoraka przewodowego trzustki, ale przez większość tego czasu nie posiadaliśmy żadnych  narzędzi, by móc zwalczać” - wyjaśnia jeden z autorów badania prof. Kenneth Olive.

Król Karol III wygłasza wielkanocne orędzie, 2024
29.03.2024 16:40 Stan zdrowia króla Karola III. Brytyjska prasa: "Jest bardzo słaby, sytuacja jest rozpaczliwa"

"To dla mnie wielki smutek, że nie mogę być dzisiaj z wami wszystkimi" – król Karol III nagrał film skierowany do narodu. "Nie panuje nad skłóconą rodziną. Jest bardzo słaby, sytuacja jest rozpaczliwa. Jego stan jest dużo poważniejszy, niż podają pałacowe źródła" –  twierdzą dziennikarze brytyjskiego magazynu “In Touch”.Niedawno świat obiegła wiadomość, że król Karol III ma raka. Wkrótce o swojej chorobie nowotworowej powiedziała księżna Kate. Oboje nie mogą ze względu na swój stan wziąć udział w oficjalnym wielkanocnym nabożeństwie. Król nagrał orędzie do narodu, w którym złożył Brytyjczykom życzenia. Karol III ma 75 lat. Nikt w całej historii Wielkiej Brytanii nie czekał na tron tak długo, jak on. Anglicy obawiają się jednak, że jego panowanie nie potrwa długo. Wszystko za sprawą wykrytego niedawno raka.

trzustka Kowalewski
18.03.2024 13:35 Nowotwór trzustki długo nie daje objawów. Jak zmniejszyć ryzyko zachorowania?

Rak trzustki bardzo długo nie daje objawów, a jeśli już się pojawią, zwykle jest za późno na skuteczne leczenie. W momencie diagnozy 80 proc. pacjentów podlega wyłącznie paliatywnemu i nie dożywają roku – mówi dr n. med. Maciej Kowalewski, specjalista chirurgii ogólnej i transplantologii klinicznej, założyciel Centrum Medycznego SafiMed.Pojawiające się nowe leki są w stanie przedłużyć życie pacjentów zaledwie o kilka miesięcy. Dlatego też eksperci szacują, że jeśli nie dojdzie do przełomowego odkrycia, za 20 lat będzie z powodu nowotworów trzustki umierać ponad 60 proc. osób więcej niż obecnie, a za 10 lat rak ten będzie drugą przyczyną zgonów w onkologii na świecie, zaraz po raku płuca. Co możemy zrobić, by zminimalizować ryzyko zachorowania?