Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Badanie per rectum – jak przygotować się do badania?
Małgorzata Kośla
Małgorzata Kośla 19.03.2022 01:25

Badanie per rectum – jak przygotować się do badania?

Badanie per rectum – jak przygotować się do badania?
pixabay.com

Badanie per rectum – jak przygotować się do badania

Na badanie per rectum warto przyjść po oddaniu stolca, co ułatwi znacząco przeprowadzenie badania i pozwoli na bezproblemowy i szybki jego przebieg. Badanie per rectum nie należy do najprzyjemniejszych, ponieważ odbywa się przez odbyt i pacjent może czuć zarówno dyskomfort fizyczny, jak i psychiczny. Przed wizytą należy nastawić się pozytywnie do badania i postarać się przyjść rozluźnionym. Lekarz dołoży wszelkich starań, aby pacjent czuł się jak najbardziej komfortowo podczas badania. Badanie per rectum w niektórych przypadkach jest koniecznością, ponieważ nie ma możliwości zbadania odbytu w inny sposób. Gdy pacjentem jest kobieta, a lekarzem mężczyzna, przed przystąpieniem do badania, pacjentka ma prawo do tego, aby w gabinecie oprócz lekarza przebywała także inna kobieta np. pielęgniarka lub studentka medycyny zatrudniona w danej klinice.

undefined

Badanie per rectum – wskazania

Badanie per rectum wykonuję lekarz specjalista (urolog) po konsultacji z pacjentem w przypadku, gdy występują u niego takie objawy jak: uciążliwy świąd odbytu, silne bóle brzucha i okolic odbytu, wystąpienie krwi w stolcu jak i krwawienie z odbytu, pojawiła się wydzielina z odbytu, wystąpiły problemy z oddawaniem moczu przez mężczyzn oraz biegunki naprzemiennie z zaparciami lub zmieniła się częstotliwość oddawania kału. Jednak na badanie per rectum lekarz może nas także skierować w przypadku stwierdzenia anemii oraz wtedy, gdy masa ciała uległa gwałtownemu zmniejszeniu lub uzyskano dodatni wynik na krew w stolcu. Dodatkowo lekarz urolog może zlecać przeprowadzenie badania per rectum rutynowo, gdy u pacjenta jest stwierdzony rak odbytu, prostaty czy rak jelita grubego, w celu kontrolowania, czy guzy powstałe w wyniku nowotworu nie powiększają się i nie zagrażają pacjentowi. 

undefined

Badanie per rectum – jak przebiega badanie

Badanie per rectum odbywa się w pozycji leżącej na płaskiej kozetce. Pacjent praworęczny leży na lewym boku, a leworęczny na prawym boku. Do badania należy ułożyć się na wskazanym boku z nogami podkulonymi do brzucha i maksymalnie zgiętym kręgosłupem. Przed badaniem ważne jest, aby być rozluźnionym i nie denerwować się. Lekarz specjalista wykonuje badanie w jednorazowych gumowych rękawiczkach. Badanie per rectum rozpoczyna się od oględzin wejścia do odbytu. Urolog ocenia kolor i stan skóry. W celu zbadania i ocenienia napięcia zwieracza odbytu, lekarz może poprosić o zaciśnięcie go, następnie ocenie poddawana jest powierzchnia śluzówki i średnica. W przypadku, gdy średnica jest na tyle mała, że nie umożliwia wprowadzenie palca, może oznaczać to raka odbytu, ale taka możliwość może występować także po przebytych zapaleniach jelita. Dalszej analizie podlega bańka odbytnicy, lekarz za pomocą palca bada wszystkie struktury przylegające do niej, takie jak gruczoł krokowy, pęcherz moczowy, kość krzyżowa czy macica. Przy badaniu per rectum u zdrowej osoby bańka stolca powinna być czysta i pusta bez stolca. Urolog sprawdza ściany odbytu w poszukiwaniu guzków i polipów. Przed zakończeniem badania lekarz informuje pacjenta o momencie, w którym wyciągnie palec z odbytnicy. Po zakończeniu badania, urolog sprawdza powierzchnię rękawiczki w celu znalezienia śladów krwi oraz poddaje ocenie kolor i konsystencję stolca. Po zakończonym badaniu można poprosić o specjalne chusteczki umożliwiające usunięcie nadmiaru żelu, którego lekarz użył podczas badania, aby zwiększyć komfort pacjenta i ułatwić sobie badanie.

undefined

Tagi: